Jak se vyhnout exekuci?
Dlužit v dnešní době někomu peníze není nic neobvyklého, co je ale horší, půjčené peníze nevracet. Stačí nezaplatit jednu jedinou splátku a malér je na světě. Do finančních nesnází se dostanete velmi snadno a v mnoha případech to končí nařízením exekuce. Jak si počínat, když Vám hrozí exekuce? V tomto článku se dozvíte více.
Nevíte si rady s řešením exekuce?
Obraťte se na nás! Pomůžeme Vám šetrně vyřešit Vaši exekuci! Volejte 608 815 828!
Znáte to, po něčem toužíte, a tak si to koupíte, co naplat, že na splátky. Chcete na dovolenou? Už i dovolenou pořídíte na dluh, k tomu splácíte hypotéku, leasing a další věci. Na možné problémy ale nemyslíte. A co čert nechce, zlomíte si nohu či dlouhodobě onemocníte a zjistíte, že na všechny splátky nemáte dostatek finančních prostředků. Nemusí být ani chyba na vaší straně, stačí, když Vám Váš zaměstnavatel nepošle včas výplatu na účet, protože firma nemá dostatek financí.
Je mnoho důvodů, jak a proč se do finanční tísně dostat. Nejdůležitější ale je, své problémy řešit včas.
Jak předcházet exekuci?
Nejlepší radou jak na to, je do situace, kdy vám hrozí exekuce,vůbec nedostat. To se ale snadno řekne. Ano, splácet své dluhy je povinnost. Pokud se však ocitnete v situaci, kdy nemůžete své závazky splácet včas, pak co nejdříve kontaktujte své věřitele, a pokuste se domluvit na odkladu splátek. Jakákoliv snaha je lepší než nic nedělat a nechat to dojít tak daleko, až Vás navštíví exekutor.
Všichni věřitelé udělají vše pro to, aby dostali své peníze zpět. Nenechte se zmást, když o sobě nedají nějaký čas vědět. Přeci nemůžete chtít, aby Vám dluhy byly odpuštěny. A způsoby, jak peníze vymáhat je také spousta. Od dopisů od soudu, exekutora, přes exekuční příkaz až po noční telefonáty a návštěvy urostlých mladíků s basebalovou pálkou.
Řešení exekuce
Již výše jsme zmiňovali, že nejlepší způsob řešení exekuce je problémy začít řešit včas, a především je důležité si připustit fakt, že jste ve finanční tísni. Toto je totiž pro mnohé dlužníky to nejobtížnější. Většina dlužníků si finanční problémy nepřipouští a neřeší je, pak to právě ve většině případů končí provedením exekuce.
Refinancování půjček
Pak nastávají situace, kdy se řada dlužníků zadluží další půjčkou, aby právě uspokojili předchozího věřitele. Vytloukání klínu klínem je ale to nejhorší, co můžete udělat. Dojde k tomu, že se dlužník zavazuje k čím dál nevýhodnějšímu úroku, půjčuje si u nevýhodných nebankovních institucí a místo ubývaní dluhů, dluhy nezávratně narůstají.
Jak na řešení exekuce?
I když si myslíte, že situace už nemůže být horší, mýlíte se, vše se dá řešit. Určitě existuje možnost, jak nestrávit zbytek života na útěku nebo jako bezdomovec. Sedněte si a sepište si pečlivě, kolik a komu dlužíte. Nezapomeňte, že smluvní pokuty, úroky, urgence a náklady soudního a exekučního řízení dluh ještě navýší, a to o nemalé částky. V konečném případě po Vás může chtít exekutor mnohonásobky dlužné částky.
Pokud už máte jasno v tom, kolik peněz dlužíte, nastává další krok, a to ujasnit si kolik dělají vaše příjmy a výdaje, dále kde byste si mohli případně přivydělat, a v neposlední řadě co z výdajů vyškrtnout, kde se uskromnit a zvážit, kterého majetku se můžete vzdát. Je rozhodně lepší žít v pronájmu a mít splacené dluhy, než své závazky odkládat, nechat dluhy narůstat a skončit na ubytovně se stále velkými dluhy.
Věřte, že strkání hlavy do písku nepomůže, dřív nebo později se u Vás objeví exekutor či vymáhací agentura.
Naopak, uvidí-li věřitel, že máte zájem své závazky řešit, určitě se Vám bude snažit vyjít vstříc. Neslibujete však něco, co víte, že nemůžete dodržet!
Ukažte věřiteli, že snaha je opravdu skutečná
Věřitel určitě ocení, když ukážete vstřícný krok a nabídnete záruku, že své závazky splatíte, i když v prodlouženém splátkovém kalendáři. Věřitel tím získá výhodu v podobě zlepšení své pozice například u soudu, pokud svůj dluh nebudete splácet.
Pokud jste si opravdu jisti tím, že svůj slib o úhradě dluhu splníte, pak můžete věřiteli podepsat například směnku s tzv. protestační doložkou, popřípadě zaručenou třetí osobou.
V případě nesplnění závazku tímto věřitel získá značnou výhodu. Nebude probíhat běžné soudní řízení, ale věřitel může podat návrh na vydání směnečného platebního rozkazu.
Existuje i možnost zajištění závazku notářským či exekutorským zápisem s doložkou přímé vykonatelnosti. Věřitel se tak vyhne zdlouhavému soudnímu řízení. Pokud totiž dlužník nedodrží svůj slib o splacení dluhu, může věřitel poprosit soud o nařízení výkonu rozhodnutí.
Co dělat, když se u vás objeví exekutor?
Jestliže jste situaci nechali zajít až tak daleko, že u Vás přede dveřmi stojí exekutor, pak už není moc východisek.
Soudní exekutor je soukromá osoba a má status veřejného činitele. Na toto nezapomeňte ve chvíli, když budete mít vztek při pohledu na zabavování věcí. Mohli byste pak řešit další problém s policií a následně s vězením. Jeho pravomoci jsou dosti rozsáhlé.
Věříte-li, že se před exekutorem skryjete či mu neotevřete dveře, mýlíte se. Při soupisu věcí může vstoupit do prostor, kde má dlužník svůj majetek a to i v době nepřítomnosti dlužníka za asistence zámečníka a policie.
Pokud u Vás tedy už zazvoní exekutor, jestliže máte z čeho, dluh ihned uhraďte.
Nemáte dostatečné prostředky k řešení exekuce v hotovosti?
Kontaktujte nás! Pomůžeme Vám vyřešit Vaši exekuci!